Londyn z dzieckiem: Travel Planner
W Londynie Adaś z Tatą spędzili lekko przedłużony weekend, jak to na "męskiej wyprawie", niezbyt zaprzątali sobie głowę robieniem zdjęć, więc w te poniższy post nie będzie obfitować... Ale za to plan zwiedzania mieli dopięty na ostatni guzik, aby swój niedługi pobyt wykorzystać maksymalnie. Poniżej więc możliwie najpełniejsze zestawienie tego, co na kilkudniowy pobyt oferuje stolica Wielkiej Brytanii dla rodzin z dziećmi, wraz z doświadczeniami ze zwiedzania tych miejsc, które Adasiowi z tatą udało się odwiedzić.
1. Muzea londyńskie
a) British Museum
Znajdujące się pod adresem Great Russell St, Bloomsbury muzeum to przede wszystkim gratka dla młodych miłośników starożytności. Zresztą w ogóle jest to jedna z flagowych atrakcji Londynu, czemu nie można się dziwić, zważywszy na zgromadzone tam skarby dziedzictwa kulturowego między innymi egipskie mumie, rzeźby z greckiego Partenonu, kolekcję Steina z Azji Środkowej, listy z Amarny, dzieła Leonarda da Vinci i wiele, wiele innych.
Co warto docenić, wstęp jest wolny, nie wymaga żadnej rezerwacji, a muzeum jest czynne codziennie, od godz. 10 do 17.30 (w czwartki do 20.30).
Muzeum jest bardzo dobrze przygotowane do wizyt rodzin z dziećmi - i nie chodzi tylko i wyłącznie o klasyczne udogodnienia (możliwość wprowadzania wózków, itp.), ale też specjalnie opracowane trasy zwiedzania. W recepcji Muzeum pobrać można materiały podpowiadające ciekawe "szlaki" po muzeum dla dzieci, można również wypożyczyć "rodzinne" audioprzewodniki (niestety niedostępne w języku polskim - z europejskich języków dostępny jest angielski, francuski, niemiecki, włoski i hiszpański). W Muzeum pomyślano nawet o tym, że dzieci lubią mieć możliwość dotknięcia eksponatów, poznania ich bardziej sensorycznie. O ile większości eksponatów nie można dotykać, wiele z nich jest za szkłem, co jest zrozumiałe ze względu na ich unikatowy historyczny charakter, o tyle w wybranych salach muzeum możliwe jest wzięcie w rękę wybranych eksponatów na tzw. Hands On Desks (sale 1, 2, 24, 49, 68, 42 i 43 oraz 33). Z pewnością dzieci chętnie z tego skorzystają.
W British Museum Adaś z tatą postanowili odwiedzić nie całą ekspozycję, lecz wybrane jej części, zgodnie z zainteresowaniami Adasia - przede wszystkim starożytność. Dzięki temu Adaś nie znudził się, ma bardzo dobre wspomnienia z tego muzeum.
b) Natural History Museum
Kolejne flagowe muzeum w Londynie, absolutny "must see" dla wielbicieli dinozaurów, skamieniałości, itp. chociaż oczywiście i inni młodzi podróżnicy znajdą w nim zapewne wiele interesujących eksponatów.
Muzeum znajduje się pod adresem Cromwell Rd, South Kensington. Wstęp do muzeum jest również bezpłatny, jednak muzeum ma swoją ograniczoną przepustowość, więc trzeba nastawić się na kolejkę przed jego wejściem - jej długość zależy od sezonu. Otwarte jest codziennie od godz. 10 do 17.30.
Ponoć w Muzeum znajduje się 70 milionów eksponatów, podzielone jest na 5 głównych działów: zoologia, paleontologia, botanika, entomologia i mineralogia.
Co prawda od kilku lat nie ma już w hallu muzeum słynnego Dippy - szkieletu dinozaura diplodoka, ale za to można w tym miejscu podziwiać szkielet płetwala błękitnego. A szkieletów dinozaurów dzieciaki się doczekają - znajdują się one na wystawie głównej, i to nawet nie tylko na wystawie poświęconej dinozaurom.
Muzeum to miejsce stworzone dla dzieci. Chociaż majestatyczny budynek, w którym się znajduje, sugerować mógłby, że to miejsce trochę oldskulowe, nic bardziej mylnego. Co prawda większości eksponatów nie można dotykać, to jednak, po pierwsze, tematyka muzeum jest bardzo interesująca i poznawcza dla młodych turystów, po drugie zaś, Muzeum wykorzystuje też nowe technologie, aby multimedialnymi eksponatami urozmaicić zwiedzanie. Warto też pamiętać, że codziennie w tygodniu od godz. 16 do 17.15, a w weekendy prawie całe dnie, otwarte jest miejsce zwane "Investigate" (znajdujące się w "Green Zone" na "Lower Ground Floor") gdzie dzieci od lat 7 poznawać mogą przyrodę między innymi przy użyciu mikroskopów.
c) Science Museum
Muzeum Nauki znajduje się niedaleko powyżej opisanego Natural History Museum, pod adresem Exhibition Rd, South Kensington. Zwiedzanie tego muzeum jest również bezpłatne (bilety obowiązuje na niektóre dodatkowe wystawy), jednak jak w przypadku powyższych, trzeba być przygotowanym na kolejkę do wejścia. Otwarte jest w godz. 10-18.
Z jednej strony można z pewnością określić to muzeum jako skarbnicę wiedzy o rozwoju techniki i nauki, z drugiej strony nie można przewidzieć, czy na pewno spodoba się wszystkim dzieciom. Po pierwsze, niewiele jest interaktywnych eksponatów, czym dzieci "wychowane" na centrach nauki jak wiele istniejących obecnie w Polsce (jak choćby warszawskie Centrum Nauki Kopernik, podkieleckie da Vinci, kieleckie Centrum Energetyczne, gdańskie Hewelianum, gdyński Experyment czy toruński Młyn Nowoczesności) będą trochę zawiedzione, bo muzeum nie zaspokoi ich potrzeby multisensorycznego poznawania świata.
Z drugiej strony, Muzeum stara się wychodzić naprzeciw potrzebom rodzin z dziećmi. Na stronie internetowej znaleźć można propozycje tematycznych spacerów po ekspozycji pod kątem różnych zainteresowań. Ponadto, na poziomie 3 muzeum znajduje się Wonderlab, czyli interaktywna wystawa, stworzona w dużej mierze pod kątem najmłodszych. Wejście jednak do Wonderlab wymaga zakupu biletu i dobrze jest o tym pomyśleć wcześniej i dokonać rezerwacji poprzez stronę internetową.
Adasiowi nie wystarczyło czasu podczas tego zwiedzania Londynu na odwiedzenie Science Museum, stąd nie możemy podzielić się doświadczeniami, ciekawi jesteśmy Waszych, proszę podzielcie się nimi w komentarzach.
d) London Transport Museum
Muzeum, które najbardziej ze wszystkich odwiedzonych w Londynie, podobało się Adasiowi. Adres muzeum to Covent Garden, London.
Muzeum poświęcone jest historii transportu londyńskiego, ten zaś jest bardzo charakterystyczny i do tego często cechowała go innowacyjność. Co najważniejsze chyba jednak, jest to muzeum bardzo wyraźnie nastawione na dzieci, wychodzi naprzeciw ich zainteresowaniom i chęci interaktywnego poznawania rzeczywistości - tu wiele eksponatów można dotykać, wsiadać do nich, a przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, nawet poczuć się jak kierowca autobusu czy maszynista metra. Nie tylko więc można pooglądać pojazdy, które służyły w londyńskim transporcie od zamierzchłych czasów po współczesność, ale też pobawić się w All Aboard Playzone, czyli właśnie strefie z różnego rodzaju interaktywnymi eksponatami, symulatorami jazdy, itp.
Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 10-18, za bilety płacą tylko dorośli, dzieci wchodzą bezpłatnie.
e) London Museum
Muzeum Miasta Londynu, znajdujące się pod adresem 150 London Wall, Barbican, London, również bardzo przypadło Adasiowi do gustu.
W zasadzie muzeum dobrze nadaje się na rozpoczęcie od niego zwiedzania Londynu, bowiem w ciekawy sposób ukazuje historię miasta od jego powstania do współczesności, zresztą wiele się można dzięki niemu dowiedzieć o historii Wielkiej Brytanii w ogóle.
Muzeum otwarte jest codziennie w godz. 10-18, wstęp do niego jest bezpłatny.
Dzieci znajdą w muzeum wiele interesujących eksponatów, a niektóre z nich są wręcz dla nich stworzone. Co więcej, muzeum oferuje wypożyczenie w recepcji pakietów dla rodzin z dziećmi, wypełnionych puzzlami, zabawkami i grami, aby zwiedzanie dla najmłodszych było jeszcze ciekawsze. Na stronie internetowej znaleźć można także materiały do druku, pozwalające pobawić się w swego rodzaju grę muzealną na wystawie.
Filią London Museum jest Museum of London Docklands (pod adresem 1 Warehouse, West India Quay), w którym poznać, jak ważna dla miasta była i jest Tamiza.
f) RAF Museum
Muzeum dla dzieci, dla których nazwy "Spitfire" czy "Flying Fortress" wywołują dreszczyk emocji!
Muzeum mieści się pod adresem 1 Warehouse, West India Quay w Londynie, otwarte jest codziennie w godz. 10-17. Wejście do muzeum jest bezpłatne, jednak rodzice starszych dzieci muszą się przygotować na dodatkowe wydatki, jeśli będą one chciały skorzystać z symulatorów lotu. W kilku hangarach można obejrzeć wiele różnych eksponatów - raj dla młodych fanów lotnictwa wojskowego.
g) Imperial War Museum
Muzeum raczej dla starszych dzieci, interesujących się historią. Otwarte codziennie od godz. 10 do 18, wstęp bezpłatny, mieści się przy Lambeth Road w Londynie.
h) National Gallery i Tate Modern
Dwie słynne galerie sztuki. National Gallery mieści się przy Trafalgar Square, otwarta jest codziennie od godz. 10 do 18 (w piątki do 21), wstęp jest bezpłatny.
Tate Modern znajduje się przy Bankside w Londynie, otwarta codziennie 10-18 (od piątku do niedzieli do godz. 22), wstęp również bezpłatny.
Nie czarujmy się, większość dzieci niechętnie zwiedza galerie sztuki. W Warszawie do Muzeum Narodowego nigdy z dziećmi nie chodzimy ot, tak, żeby pospacerować i napawać wzrok dziełami sztuki, lecz zawsze na jakieś specjalne wydarzenia przeznaczone dla dzieci - warsztaty, tematyczne oprowadzanie dla dzieci, itp. Sami rozważcie, czy do National Gallery z dziećmi nie wstąpić chociażby na chwilę, aby przynajmniej obejrzeć najsłynniejsze "ikony" malarstwa jak Słoneczniki Van Gogha, Wieczerzę w Emmaus Caravaggio, czy kilka innych obrazów.
Podobnie, o ile samo w sobie Victoria and Albert Museum (położone pod adresem Cromwell Rd, Knightsbridge w Londynie) jest również ciekawe (określane jako największe w Londynie muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego), to trudno go polecać jako muzeum szczególnie dla rodzin z dziećmi.
i) National Maritime Museum w Greenwich
To muzeum nie mieści się w samym Londynie, lecz w Greenwich, do którego jednak łatwo z Londynu dojechać. Jest to muzeum specjalistyczne, poświęcone tematyce morskiej, zatem do rozważenia dla tych dzieci, których zainteresowania idą akurat w tym kierunku. Zobaczyć w nim można wiele różnych przyrządów nawigacyjnych, modeli statków z różnych okresów, map, rzeźb zdobiących dzioby statków itp. Co więcej, dla dzieci stworzona została w muzeum specjalna strefa Ahoy! z różnymi interaktywnymi eksponatami, jest ona jednak dodatkowo płatna i zalecana jest wcześniejsza rezerwacja przez stronę internetową.
Muzeum otwarte jest codziennie od godz. 10 do 17, wstęp jest bezpłatny.
W nasze wpisy wkładamy dużo pracy, aby były one jak najbardziej praktyczne i użyteczne innym aktywnym rodzinom. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wpisów - bezpłatnych kompleksowych przewodników po najciekawszych miejscach i atrakcjach w kolejnych regionach Polski i innych krajach, a wszystko pod kątem odkrywania tych miejsc z dziećmi.
Jeśli ten wpis jest dla Was przydatny, jeśli pomogliśmy Wam w organizacji rodzinnej wyprawy, prosimy, odwzajemnijcie się polubieniem nas na fb, tu: link. Was to kliknięcie lajka nic nie kosztuje, za to my dzięki temu widzimy, że nasza pomoc innym w organizacji fajnego rodzinnego czasu ma sens!
2. Miejsca warte odwiedzenia z dziećmi
a) Tower of London
Imponująca budowla, która łączyła w sobie funkcje pałacu, twierdzy i więzienia, jest jednym z symboli Londynu, ale i Wielkiej Brytanii. Wszak jeśli z Tower of London odlecą kruki, skończy się brytyjska monarchia! Aby zobaczyć, czy aby jeszcze ptaki tam są, jak i zwiedzić ten niezwykły kompleks, będąc w Londynie, koniecznie trzeba odwiedzić Tower of London.
Tower of London otwarte jest codziennie oprócz poniedziałków, aktualne godziny otwarcia warto sprawdzić na stronie internetowej.
Na zwiedzanie Tower of London warto przeznaczyć solidną porcję dnia. Po pierwsze, nawet jeśli macie bilety zakupione wcześniej online (co nie tylko przyspiesza wejście, ale i się opłaca, bo bilety w internecie są tańsze niż w kasie: link do biletów online ), to do wejścia w niektóre zakamarki Tower of London potrafią w sezonie ustawiać się kolejki.
W Tower jest dużo do zwiedzania, a obiekt cechuje spora różnorodność ekspozycji, więc z pewnością każde dziecko znajdzie dla siebie interesujące części - czy to zwiedzanie samego budynku, w tym mrocznych lochów, czy to imponująca zbrojownia, czy piękne klejnoty królewskie.
Tower of London można zwiedzać samodzielnie, można też przyłączyć się do grupy, jaka co pół godziny rusza pod wodzą najprawdziwszego w świecie Beefeater (Yeoman), czyli jednego ze strażników twierdzy, ubranego w charakterystyczny strój. O ile Beefeater sypie ciekawostkami i anegdotami jak z rękawa, o tyle jego opowieść będzie trudna do przyswojenia przez dzieci - po pierwsze, zwiedzanie to jest nastawione raczej na dorosłych odbiorców, a po drugie - jest wyłącznie w języku angielskim.
Alternatywą jest zwiedzanie z audioprzewodnikiem. Dostępna jest wersja audioprzewodnika dla rodzin z dziećmi, jednak również wyłącznie w języku angielskim. Audioprzewodniki dla dorosłych dostępne są w większej gamie języków, niemniej nie ma wśród nich polskiego. W Tower of London nie zapomniano jednak o dzieciach i w części twierdzy - White Tower, urządzono przestrzeń z interaktywnymi eksponatami (link).
Gdy już skończycie przygodę z Tower of London, wyjdźcie nad Tamizę, bo tuż obok Tower znajduje się kolejny symbol Londynu - Tower Bridge. Adaś miał szczęście, bo trafił akurat na moment, gdy przęsła mostu podnosiły się, aby przepuścić przepływający statek. Kolejnym mostem obok Tower Bridge jest znany dzieciom chociażby ze śpiewanej zapewne w wielu przedszkolach na zajęciach z angielskiego piosenki - London Bridge.
Przy drugim zaś brzegu Tamizy zacumowany jest statek HMS Belfast - krążownik brytyjskiej marynarki, który brał udział w działaniach wojennych zarówno podczas II Wojny Światowej, jak również w wojnie koreańskiej. Obecnie jest to okręt muzeum, dla dzieci interesujących się militariami, tematyką marynistyczną i historią jego zwiedzanie może być interesujące (dostępne są audioprzewodniki w języku polskim). Zalecane jest zakupienie biletu online, chociażby ze względu na niższą jego cenę przez internet.
Nieopodal tych wszystkich atrakcji znajdują się Doki św. Katarzyny - historyczny teren doków został współcześnie zabudowany biurowcami, apartamentowcami, znajduje się w nim przystań, ale jest też uznawany za teren rekreacyjny Londynu, z wieloma pubami i restauracjami.
Spacerem od Tower of London, przez znaną biurową dzielnicę City, dotrzeć można do innego znanego zabytku Londynu - St Paul's Cathedral. Katedra św. Pawła to monumentalna budowla, zbudowana w 1710 r. Chociaż większość uroczystości rodziny królewskiej odbywa się w Westminster Abbey, to właśnie w tej katedrze odbywał się ślub księcia Karola i księżnej Diany. Dla lubiących się wspinać, możliwe jest wejście na kopułę Katedry, skąd rozpościera się widok na okolicę (ceny biletów i aktualne godziny otwarcia znajdziecie na stronie internetowej).
b) Buckingham Palace
Kolejny "must see" w Londynie, wszak nie wypada nie odwiedzić Królowej Brytyjskiej!
Pałac Buckingham dostępny jest częściowo do zwiedzania, jego godziny otwarcia zależne są od sezonu, warto zatem zajrzeć na stronę internetową, aby upewnić się o najbardziej aktualnych danych na ten temat (najpełniej Pałac otwarty jest w czasie wakacji królewskich - od połowy lipca do końcówki sierpnia).
Bilety dostępne są online, opcji jest wiele, bo możliwy jest zakup biletu pozwalającego zwiedzić zarówno State Rooms w Pałacu, jak i Galerię Królowej oraz Stajnie Królewskie (czyli bilet combo, tzw. bilet Royal Day Out), można też zakupić bilety oddzielnie do każdej z tych części.
Zwiedzanie Pałacu ułatwia audioprzewodnik, który dostępny jest w wielu językach, niestety nie w polskim. Możliwe są do wypożyczenia specjalne audioprzewodniki dla rodzin z dziećmi, jednak te dostępne są wyłącznie w języku angielskim.
Wielką atrakcją dla dzieci, dostępną bez żadnych biletów, jest uroczysta zmiana warty przed Pałacem Buckingham. Znakomita strona internetowa, na której znajdziecie wszystkie informacje dotyczące aktualnego harmonogramu zmiany warty, a także różne podpowiedzi praktyczne (jak mapka miejsc, gdzie najlepiej się ustawić) dostępna jest tutaj.
c) Westminster Abbey
Katedra Westminsterska to trochę historia Anglii w pigułce, ze względu na ogromną liczbę pochowanych w niej sławnych osób. Czy wizyta w jej wnętrzu zainteresuje Wasze dzieci, musicie sami zdecydować. Adaś był zadowolony z wejścia do środka, a dzięki zakupionym wcześniej przez internet biletom zwiedzanie było sprawne. Aktualne godziny otwarcia Katedry znajdziecie na jej stronie internetowej.
d) Spacer po centrum Londynu
Poruszanie się po Londynie jest łatwe dzięki imponującej sieci linii metra, stąd do różnych dzielnic, nawet daleko od siebie położonych, dotrzecie szybko i bez trudu. A w zasadzie metro londyńskie to atrakcja sama w sobie, jest to bowiem najstarsze metro na świecie. Na Adasiu duże wrażenie zostawiły bezzałogowe pociągi podmiejskie, gdzie udało mu się raz siedzieć "na miejscu, gdzie normalnie siedzi maszynista".
Podczas wędrówek po Londynie z pewnością nie powinno zabraknąć spojrzenia na:
- Big Ben i Parlament (Pałac Westminsterski dostępny jest do zwiedzania, jednak standardowe zwiedzanie parlamentu z przewodnikiem zalecane jest dla starszych dzieci, natomiast w wybranych terminach organizowane jest zwiedzanie dla rodzin z młodszymi dziećmi, terminy i aktualne informacje dostępne są tutaj)
- Trafalgar Square z kolumną Nelsona, do którego dotrzeć można spacerem od Buckingham Palace, mijając królewskie zabudowania. Zresztą po tej okolicy warto się pokręcić dłużej, docierając na nadbrzeże Tamizy, zaglądając na uliczkę, przy której mieści się rezydencja i biuro Premiera Wlk. Brytanii (10 Downing Street), odbijając też nieco do pięknego St James Park. Dla dzielnych małych nóżek całkiem osiągalne jest dojście od Trafalgar Square również do słynnego z neonów Piccadilly Circus.
e) starsze dzieci być może docenią wizytę w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, młodsze mogą wielu postaci z tej wystawy nie znać. Tradycyjnie, bilety zakupione wcześniej online oszczędzą stania w kolejce i nieco pieniędzy, bo są tańsze niż te w kasie - link.
f) London Eye
Górujące nad Londynem koło widokowe, z którego podziwiać można panoramę miasta. Bilety online dostępne są tutaj.
Patentem na bezpłatne zobaczenie Londynu z góry jest wcześniejsze zarezerwowanie sobie wjazdu na Sky Garden. Wysokościowiec położony pod adresem 20 Fenchurch Street w Londynie oferuje bezpłatny dostęp do ogrodów na jego szczycie. Konieczne jest jednak zajęcie się rezerwacją biletów na tę atrakcję z ok. trzytygodniowym wyprzedzeniem, bilety rozchodzą się bardzo szybko po tym, jak na dany dzień zostaną wprowadzone do systemu. System rezerwacji znajdziecie tutaj. Nam się udało, Adasiowi bardzo się podobało!
g) Emirate Air Line
Jeszcze innym sposobem spojrzenia na miasto z góry jest skorzystanie z kolejki linowej Emirates Air Line. Bilety dostępne są do nabycia na miejscu, można je również wcześniej kupić online.
Emirate Air Line ma jedną końcówkę przy stacji metra Royal Victoria, drugą zaś na Greenwich Peninsula, przy stacji metra North Greenwich. Trasę kolejki i mijane po drodze atrakcje możecie zobaczyć tutaj. Dla Adasia przejazd kolejką był bardzo dużą atrakcją, nawet mimo lekkiego strachu związanego z chybotaniem się wagonika na dość silnym wietrze tego dnia. Jechali z Tatą kolejką wieczorem, podziwiając w ten sposób Londyn rozświetlony nocą.
Emirate Air Line ma jedną końcówkę przy stacji metra Royal Victoria, drugą zaś na Greenwich Peninsula, przy stacji metra North Greenwich. Trasę kolejki i mijane po drodze atrakcje możecie zobaczyć tutaj. Dla Adasia przejazd kolejką był bardzo dużą atrakcją, nawet mimo lekkiego strachu związanego z chybotaniem się wagonika na dość silnym wietrze tego dnia. Jechali z Tatą kolejką wieczorem, podziwiając w ten sposób Londyn rozświetlony nocą.
Komentarze
Prześlij komentarz